Kalendarz ślubny - La Rossa - catering dietetyczny / La Rossa - sale weselne i restauracja

Kalendarz ślubny

15 miesięcy przed ślubem



1. Zorganizujcie zaręczyny.

2. Może też chcecie zorganizować przyjęcie zaręczynowe albo sesję zdjęciową zaręczynową – świetna pamiątka na przyszłość.

3. Ustalcie przybliżoną datę ślubu (miesiąc).

4. Zacznijcie rozglądać się za salą weselną (te najbardziej popularne mogą wymagać rezerwacji nawet z ponad rocznym wyprzedzeniem).

5. Oszacujcie wstępnie liczbę gości.

12 miesięcy przed ślubem


1. Ustalcie charakter waszego ślubu: konkordatowy, cywilny lub oddzielnie kościelny oraz cywilny. Dowiedzcie się, jakie dokumenty będą potrzebne do zarejestrowania małżeństwa.

2. Opracujcie budżet ślubny i podzielcie koszty. Panna młoda powinna zastanowić się, jaką suknię ślubną i dodatki odpowiadają jej najbardziej. Tak naprawdę nigdy nie jest na to za wcześnie.

3. Przygotujcie listę gości weselnych.

4. Wybierz świadków - pomogą Wam w części przygotowań. Pamiętajcie, że świadkowie w kościele na ceremonii ślubnej muszą spełnić określone warunki. Muszą to by osoby pełnoletnie. Prawo kanoniczne nie określa, by byli katolikami, w praktyce jednak jest to wymagane. Świadkami mogą być osoby tej samej płci.

5. Zacznijcie szukać DJ-a albo zespołu. Nie zatrudniajcie nikogo w ciemno. Musicie wiedzieć, co grają i jak grają.

6. Zacznijcie szukać fotografa - ci najlepsi maja terminy czasem i rok naprzód poumawiane.

7. Zarezerwujcie lokal – najlepsze lokale mają terminy pozajmowane nawet z rocznym wyprzedzeniem.

8. Jeśli chcecie zatrudnić koordynatora wesel, zacznijcie go szukać. Obejrzyjcie portfolio, pytajcie znajomych o rekomendacje.

9. Dowiedzcie się, gdzie organizują nauki przedmałżeńskie i ile trwa kurs. Ustalcie datę.

10. Odwiedźcie targi ślubne, by sprawdzić, co jest modne w tym roku. Na targach możecie obejrzeć pokazy sukien ślubnych, zespoły muzyczne w akcji, wybrać zaproszenia. Targi to bardzo dobra okazja porównania firm i obejrzenia na własne oczy możliwości jakie oferują.

11. I trochę egoizmu - zacznijcie myśleć nad listą prezentów. Kiedy zostawisz to na ostatnią chwilę, zapomnisz o połowie potrzebnych Wam rzeczy.

10 miesięcy przed ślubem



1. To już czas, by Wasze rodziny dobrze się poznały, warto więc umówić się na wspólną kolację.

2. Jeśli bierzesz ślub kościelny, wybierz kościół i sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, np. bierzmowanie.

3. Podpiszcie umowę z zespołem muzycznym.

4. Podpiszcie umowy z fotografem.

5. Pomyślcie o podróży poślubnej (miejsce, termin, formalności) i wstępnie zorientujcie się w pracy, co do terminu urlopu.

8 miesięcy przed ślubem



1. Spotkajcie się ze świadkami i poznajcie ich, jeśli się nie znają. Powiedzcie im otwarcie, jakiej pomocy od nich oczekujecie.

2. Suknia ślubna czeka na zamówienie, więc zbliżajmy się do tej decyzji.

3. Podróż poślubna tuż po weselu? Sprawdź, czy nie warto już teraz zarezerwować wycieczki lub biletów. Może być taniej.

4. Zastanów się nad fryzurą i welonem.

5. Wybierzcie zaproszenia lub zacznij produkcję zaproszeń hand-made.

6. Masz gości z daleka? Zastanów się, gdzie będą nocować. Zarezerwujcie im hotel lub pomyślcie o organizacji jakiegoś noclegu - im wcześniej tym taniej.

7. Kupcie/zamówcie obrączki.

6 miesięcy przed ślubem



1. Udajcie się do proboszcza i ustalcie godzinę ceremonii ślubnej. Jeszcze wcześniej warto obejrzeć, jak wyglądają zaślubiny w wybranym kościele, by oswoić się z otoczeniem i klimatem uroczystości.

2. Zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie. Z reguły trwają od 4 do 10 tygodni (w zależności od liczby spotkań w tygodniu). Jeżeli pracujecie do późna, możecie skorzystać z katechez dla narzeczonych organizowanych w weekend

3. Wybierzcie suknię ślubną (czas oczekiwania na zamówioną suknię może wynosić nawet 6 miesięcy, plus ewentualne poprawki) oraz strój pana młodego.

4 miesiące przed ślubem



1. Zacznijcie gromadzić niezbędne dokumenty. W urzędzie stanu cywilnego (USC) odbierzcie akty urodzenia.

2. Zgłoście się do kancelarii parafialnej narzeczonej lub narzeczonego. Wówczas ustalicie datę spisania protokołu przedślubnego. Wymagane dokumenty: dowód osobisty lub paszport, ostatnie świadectwa nauki religii, metryka chrztu (ważna 6 miesięcy) zaświadczenie o bierzmowaniu, zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedmałżeńskiej. Metrykę chrztu należy pobrać z parafii, gdzie przyjmowało się sakrament chrztu, z zaznaczeniem, że jest potrzebna do ślubu kościelnego. Osoby, które nie były bierzmowane, powinny przygotować się i przystąpić do tego sakramentu we własnej parafii. W uzasadnionych przypadkach można poprosić duszpasterza o indywidualne przygotowanie.

3. Poinformujcie pracodawców o ślubie i poproście o urlop. Zgodnie z kodeksem pracy, przy umowie o pracę, przysługują 2 dni wolne. Najczęściej bierze się piątek i poniedziałek, ale decyzja, które dni wybierzecie, należy do Was, nie do pracodawcy.

4. W przypadku intercyzy odwiedźcie notariusza.

5. Pan młody też ma być modny. Zdecydujcie, jaki będzie miał garnitur/frak/inne ubranie. Jaką fryzurę i buty

6. Sprawdź, czy nie musisz zamówić jakiejś dodatkowej usługi na wesele albo ślub: namioty do ogrodu, fontanna z czekolady, fajerwerki, stoisko z watą cukrową dla dzieci albo przedszkolanka?

7. Wybierzcie zaproszenia ślubne i zlećcie druk.

3 miesiące przed ślubem



1. Zróbcie listę i notujcie, kogo już zaprosiliście, a kto jeszcze czeka na zaproszenie (osobiście lub pocztą). Zróbcie to w miarę wcześnie, jeżeli macie wielu gości z zagranicy, do których trzeba wysłać zaproszenie ślubne pocztą.

2. Jeżeli planujecie zapraszać ważniejszych gości, osobiście opracujcie dokładny plan odwiedzin. Nie da się przyjechać, wejść, zaprosić i wyjść. Bywa, że goście zorganizują dla Was obiad, poczęstunek, a to wszystko trwa. Nie bierzcie zbyt dużo na głowę jak na jeden dzień.

3. Zastanówcie się nad listą prezentów i poinformujcie gości w jakiej formie chcecie je otrzymać.

4. Jeśli myślisz o dodatkowej dekoracji (np. kwiatach, girlandach) zorganizuj to teraz.

5. Sprawdź, kiedy będzie wieczór panieński i kawalerski. Może trzeba coś uzgodnić.

Włóż wszystkie potrzebne dokumenty do jednej teczki, żeby nie zgubiły się w ostatniej chwili.

6. Ustal ze świadkami, w czym pomogą Wam w czasie ślubu i wesela. Na przykład świadkowa może mieć przy sobie pakiet pierwszej pomocy ślubnej - tabletkę przeciw bólową, igłę z nitką, fluid.

7. Ustalcie menu weselne (alkohol, gorące posiłki, nakrycia, dekoracje). Zamówcie tort na wesele.

8. Jeśli alkohol nie jest wliczony w cenę cateringu lub nie zapewnia go restauracja, zamów alkohol.

2 miesiące przed ślubem



1. Zasugerujcie najbliższym znajomym datę wieczoru kawalerskiego i panieńskiego.

2. Zweryfikujcie listę gości i zastanówcie się jeszcze raz czy nikogo nie pominęliście.

3. Uzgodnijcie szczegóły z zespołem muzycznym, fotografem i kamerzystą.

4. Zgłoście się do USC miejsca zamieszkania. Przygotujcie dowody osobiste oraz aktualne, skrócone odpisy aktów urodzenia (jeżeli znajdują się w innym USC). Osoby, które wcześniej zawierały związek małżeński, składają dokument o jego rozwiązaniu. Wdowa lub wdowiec muszą dołączyć odpis aktu zgonu współmałżonka. Narzeczeni podpisują zapewnienia przedślubne, w których oświadczają, jakie nazwiska będą nosić oni i ich dzieci po zawarciu małżeństwa. Zapewniają, że nie istnieją żadne okoliczności wykluczające zawarcie małżeństwa według prawa polskiego. Następnie sporządza się zaświadczenia stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie należy złożyć w kancelarii parafialnej. Zaświadczenie to nie może stracić ważności przed wyznaczoną datą ślubu. Nawet jeden dzień przekroczenia może uniemożliwić jego wykorzystanie.

5. Zamówcie tort weselny oraz ciasta.

6. Zapiszcie się na kurs tańca.

1 miesiąc przed ślubem



1. Poproście o potwierdzenie przybycia gości na ślub - unikniecie w ten sposób pustych miejsc przy stołach weselnych.

2. Pomyślcie nad rozsadzeniem gości przy stołach.

3. Ustalcie z mistrzem ceremonii repertuar zabaw i gier weselnych. Wybierzcie kilka z nich i omówcie ich przebieg, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas wesela. Zaplanujcie oczepiny.

4. Ostatecznie ustalcie szczegóły dotyczące przyjęcia weselnego: nakrycia i ustawienie stołów, dekoracje, menu.

5. Zamówcie kwiaty: wiązankę ślubną dla panny młodej i dla świadka, butonierki dla pana młodego i świadka.

6. Pamiętajcie też o spowiedzi przedślubnej.

7. Ustalcie utwór na pierwszy taniec.

8. Dokonajcie rezerwacji fryzjera i kosmetyczki.

2 tygodnie przed ślubem



1. Zgłoście się do kancelarii parafialnej, aby dopełnić formalności i omówić przebieg uroczystości. Trzeba przynieść ze sobą:
- dowody osobiste;
- zaświadczenie o odbyciu katechizacji przedmałżeńskiej;
- potwierdzenie nauk przedślubnych i spotkań w poradni rodzinnej;
- zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeśli były głoszone w innej parafii;
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 3 miesiące).

2. Po spisaniu protokołu, przez dwie kolejne niedziele głoszone są zapowiedzi z ambony lub przez informację w gablocie parafialnej, w parafiach obojga narzeczonych. Fakt wygłoszenia zapowiedzi musi być potwierdzony specjalnym zaświadczeniem, które następnie należy dostarczyć do kancelarii parafii, w której załatwiane są formalności przedślubne.

3. Ponownie przymierzcie suknię ślubną i garnitur. Rozchodźcie buty.

4. Odbierzcie obrączki od jubilera.

1 tydzień przed ślubem



1. Śledźcie prognozę pogody.

2. Skompletujcie stroje weselne oraz wszelkie dodatki. Zróbcie "próbę generalną" wraz z próbną fryzurą i makijażem. Będziecie wtedy mieli czas na ewentualne poprawki

3. Przekażcie organizatorowi uroczystości wasze sugestie odnośnie do tego, jak chcecie rozsadzić gości weselnych (przygotujcie winietki ślubne z imionami do położenia na stole).

1 dzień przed ślubem



1. Przygotujcie dokumenty.

2. Przygotujcie obrączki.

3. Odbierzcie kwiaty.

4. Udajcie się na drugą spowiedź przedślubną.

5. Wyśpijcie się.

Dzień ślubu



1. Wizyta u fryzjera i makijażystki.

2. Odbierzcie bukiety panny młodej i świadkowej lub zlećcie to świadkom.

3. Spróbujcie pobyć chwilę sami, z dala od całej organizacji ślubno-weselnej.

4. Pamiętajcie, że jeżeli wydarzy się coś niezgodnego z planem, nie przejmujcie się. W najgorszym wypadku poprosicie świadków by ratowali sytuacje. To jest Wasz dzień i na pewno będzie taki jak sobie wymarzyliście.

5. Przyjedźcie do kościoła około 15 minut przed uroczystością. Świadkowie zgłaszają się do zakrystii z dowodami osobistymi i obrączkami. Przynoszą również zaświadczenia o spowiedzi narzeczonych i odpis aktu małżeństwa cywilnego (jeśli był zawierany w tym dniu w USC).

Po ślubie



1. Rozpakujcie prezenty.

2. Wyślijcie podziękowania za przybycie na ślub i wesele oraz za liczne prezenty.

3. Wywołajcie dodatkowe zdjęcia i przekażcie najbliższej rodzinie. Postarajcie się o jakiś super album, fotoksiążkę dla najważniejszych gości. To niezapomniana pamiątka na całe życie.

4. Zgłoście zmianę nazwiska do właściwych organów: miejsce pracy, urząd skarbowy, bank. Wymieńcie dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport.

Zamów
La Rossa Box!